Ako vybrať správny notebook

Notebook je dostatočne kompaktný na to, aby ste ho nosili so sebou, a zároveň je dostatočne univerzálny na vykonávanie náročných aplikácií. Je to najlepší nástroj na vykonávanie serióznej práce alebo hrania, či už ste doma, na cestách alebo v škole. Aj keď sú tablety a smartfóny stále populárne, väčšina ľudí si uvedomuje, že všetko od písania dokumentov cez strih videa až po hranie hier funguje lepšie na prenosnom počítači. Aký typ prenosného počítača by ste teda mali získať? Zostavili sme sprievodcu nákupom notebooku, ktorý vám pomôže.

Rýchle tipy

Ak sa ponáhľate s nákupom, je pri výbere potrebné zvážiť najdôležitejšie parametre notebooku. Podrobnejšie informácie nájdete v sekcii nižšie.

 • 13 až 14 palcová obrazovka notebooku ponúka najlepšiu rovnováhu medzi použiteľnosťou a prenosnosťou. Väčšie obrazovky sú v poriadku, ak veľa necestujete a menšie modely sú vhodné pre deti.
 • Ak máte v pláne minúť viac ako 500 €, toto sú minimálne systémove požiadavky:
  • Intel Core i5 alebo AMD Ryzen 3
  • Rozlíšenie obrazovky 1920x1080
  • 8GB pamäte DDR RAM
  • SSD disk namiesto pevného (mechanického disku)
 • Výdrž batérie aspon 8 hodín je ideálna, ak plánujete laptop používať bez elektrickej siete
 • Ak chcete notebook používať ako tablet, zvážte nákup laptopu 2 v 1. V opačnom prípade bude lepšia voľba štandradný prenosný počítač
Pozrieť vybrané modely
s minimálnou špecifikáciou na alza.sk
Pozrieť vybrané modely 2v1 na alza.sk

Zvoľte si platformu: Mac, Windows alebo Chrome OS

Na výber operačného systému a teda platformy a celého ekosystému sa ťažko odpovedá, najmä ak nepoznáte počítače Mac ani osobné počítače. Tento prehľad hlavných vlastností, silných a slabých stránok by však mal pomôcť.

Väčšina notebookov sa dodáva s jedným z troch operačných systémov: Windows, Chrome OS a MacOS (len MacBooky). Výber toho správneho je osobnou preferenciou, tu je však stručný prehľad toho, čo každá z nich ponúka.

Windows 10

Najflexibilnejší operačný systém, Windows, sa inštaluje na väčšom množstve zariadení ako Chrome OS alebo Mac OS X. Notebooky Windows sa pohybujú v cene od 200 € až po niekoľko tisíc Eur a ponúkajú širokú škálu funkcií od dotykových obrazoviek cez snímače odtlačkov prstov až po duálne grafické čipy. Windows 10, najnovšia verzia vlajkového operačného systému spoločnosti Microsoft, poskytuje v porovnaní so systémami Windows 7 a 8 množstvo vylepšení vrátane možnosti prepínania medzi režimami tabletu a stolného počítača, prepracovanej ponuky Štart s rýchlym vyhľadávaním aplikácií a dokumentov.

Pozrieť vybrané modely s
OS Windows na alza.sk
Windows 10 desktop

Apple MacOS

Všetky MacBooky sú dodávané s najnovším operačným systémom Apple pre stolné počítače, MacOS. Celkovo možno povedať, že operačný systém ponúka podobné funkcie ako Windows 10, ale s odlišným prístupom k rozhraniu, ktoré nahrádza panel aplikácií v dolnej časti obrazovky namiesto ponuky Štart. Môžete prijímať hovory alebo textové správy zo svojho iPhone a odomykať zariadenie pomocou Apple Watch. MacOS však nie je vyrobený na dotykové ovládanie, pretože žiadny MacBook nie je dodávaný s dotykovou obrazovkou. Podporuje však aplikácie pre iPad do Macu, ako podpora sekundárneho displeja pre iPady a nové funkcie uľahčenia prístupu.

Pozrieť vybrané modely MacBook Air
a MacBook Pro na alza.sk
MacOS desktop

Chrome OS

Nachádza sa v lacných Chromebookoch. Systém od Google je jednoduchý a bezpečný, ale obmedzenejší ako Windows alebo MacOS. Používateľské rozhranie vyzerá podobne ako Windows s ponukou aplikácií, pracovnou plochou a možnosťou presúvania okien, ale hlavnou aplikáciou, ktorú používate, je prehliadač Chrome. Nevýhodou je, že mnoho používaných webových aplikácií nefunguje v režime offline zvlášť dobre. To sa však mení, pretože na niektorých Chromebookoch môžete spúšťať aplikácie pre Android.

Ak potrebujete zariadenie na surfovanie na webe a kontrolu e-mailov, komunikáciu v sociálnych sieťach a chatovanie online, Chromebooky sú vysoko prenosné a majú tendenciu ponúkať dobrú výdrž batérie za nízke ceny. Sú tiež veľmi pre deti, pretože je pre ne ťažšie identifikovať škodlivý softvér a sú funkčnejšie ako väčšina tabletov. Ak potrebujete Chromebook, vyhľadajte jeden s najmenej 4 GB pamäte RAM a 16 GB úložného priestoru. Uprednostňuje sa rozlíšenie 1920 x 1080. Ak plánujete používať aplikácie pre Android, priplaťte si za 2-v-1.

Ponuka vybraných chromebookov na alza.sk Chrome OS desktop

Rozhodnite sa, či potrebujete notebook 2v1

Mnoho počítačov PC patrí do kategórie notebookov 2v1, hybridných zariadení, ktoré môžu prepínať medzi tradičným režimom notebooku a režimom tabletu a inými pozíciami, napríklad preklápacie, ktoré pripomínajúci stan alebo stojan. 2-v-1 sa zvyčajne dodávajú v dvoch rôznych štýloch: odnímateľné časti obrazovky, ktoré úplne vypínajú klávesnicu, a flexibilné notebooky so závesmi, ktoré sa ohýbajú o 360 stupňov a menia režimy. Väčšina z týchto systémov je oveľa lepšia pri plnení jedného účelu ako iné. Ak však nevidíte potrebu používať prenosný počítač ako tablet, zvyčajne získate vyšší výkon za rovnaké peniaze pomocou bežného notebooku.

Ak sa rozhodnete pre 2-v-1, uvedomte si, že ohybné modely majú zvyčajne oveľa lepšiu výdrž na batériu ako ich príbuzný s odnímateľnou klávesnicou.

Pozrieť vybrané modely 2v1 na alza.sk

Vyberte si správnu veľkosť

Predtým, ako sa pozriete na špecifikácie alebo ceny, musíte vedieť, ako veľmi mobilný potrebujete byť s notebookom. Notebooky sa zvyčajne kategorizujú podľa veľkostí displeja:

 • 11 až 12 palcov: Najtenší a najľahší systém zvyčajne váži do 1,5 kg
 • 13 až 14 palcov: Poskytuje najlepšiu rovnováhu medzi prenosnosťou a použiteľnosťou, najmä ak máte notebook s hmotnosťou menej ako 2 kg
 • 15 palcov: 15-palcové notebooky tvoria najpočetnejšiu skupinu, obyčajne vážia 2 až 3 kg. Zvážte túto veľkosť, ak chcete väčšiu obrazovku a neplánujete svoj notebook prenášať často.
 • 17 palcov: Ak váš prenosný počítač zostáva každý deň na vašom stole, systém so 17 palcami vám môže poskytnúť taký druh výpočtového výkonu, aký potrebujete na hranie hier alebo na zlepšenie produktivity v práci.

Klávesnica a touchpad

Najlepšie špecifikácie na svete nemajú žiaden význam, ak notebook, ktorý nakupujete, nemá dobrú ergonómiu. Ak plánujete na počítači pracovať, uistite sa, že klávesnica má dobrú spätnú väzbu, dostatok vertikálneho pohybu (vzdialenosť, ktorú klávesa pri stlačení klesá, zvyčajne 1 až 2 mm) a dostatočný priestor medzi klávesami.

Vyhľadajte model s presným touchpadom, na ktorom vám nebude skackať kurzor a dôsledne reaguje na gestá s viacerými dotykmi, ako je napríklad priblíženie, skrolovanie obrazu a dvojklik.

Práca na notebooku

Vyberte si správnu konfiguráciu

Súčasti notebooku, ako sú procesor, pevný disk, RAM a grafická karta, môžu zmiasť aj milovníkov notebookov, takže sa nemusíte cítiť zle, ak špecifikácia vyzerá ako španielska dedina.

Procesor: má obrovský vplyv na výkon počítača. V závislosti od toho s čím chcete pracovať, môže byť dostatočne výkonný aj najlacnejší model. Tu je zhrnutie:

Intel Core i9: Procesory Core i9, ktoré nahradili procesor Core i7 na poste najvýkonnejšieho procesoru od spoločnosti Intel, poskytujú vyšší výkon ako akýkoľvek iný mobilný čip. Procesory Core i9, sú k dispozícii iba na drahších prenosných počítačoch, pracovných staniciach a špičkových herných zariadeniach. Využijete ho len v prípade ak plánujete používať najnáročnejšie programy a aplikácie - strih videa, 3D modelovanie a rendering, programovanie výpočtovo náročných aplikácií.

Intel Core i7: Je krok pred Core i5. Modely s číslami, ktoré končia HQ alebo H majú z tohto radu najvyšší výkon. Modely s označením U sú veľmi dobrý kompromis medzi výkonom a výdržou batérie. Existujú tiež čipy Core i7 Y, ktoré majú nižší výkon a nízku spotrebu. Hľadajte modely, ktoré majú číslo 8 alebo 9 v modeli (napr .: Core i7-8250U), pretože sú súčasťou novších sérií. Tesne pred vianocami sa objavia aj modely s ponukou 10 generácie a budú označené i7-1068G7

Intel Core i5: Ak hľadáte bežný prenosný počítač s najlepším pomerom ceny a výkonu, vyberte si notebook s procesorom Intel Core i5. Najbežnejšie sú modely končiace na U (napr. Core i5-8250U). Tie, ktorí majú v názve písmeno Y, majú nízku spotrebu energie a majú horší výkon, zatiaľ čo modely s písmenami HQ využívajú vyšší príkon a objavujú sa v herných notebookoch a pracovných staníc. Najnovšie procesory „Ice Lake“ spoločnosti Intel z 10. generácie majú štyri jadrá a množstvo užitočných funkcií vrátane podpory Wi-Fi 6, integrácie Thunderboltu 3 a umelej inteligencie.

Intel Core i3: Výkon je len o krok nižšie ako Core i5, a teda aj cena. Ak vám to dovolí rozpočet vyberte si Core i5, odporúčame vám.

AMD Ryzen: Nový rad čipov od spoločnosti AMD, ktoré sú navrhnuté tak, aby konkurovali procesorom Intel Core i5 a Core i7

Séria AMD A, FX alebo E: Procesory AMD, ktoré sa nachádzajú na lacných prenosných počítačoch - spoločnosť ich nazýva APU, poskytujú rozumný výkon, ktorý je dostatočný na surfovanie po webe, prezeranie médií a ľahšiu prácu - úprava menších dokumentov a tabuliek.

Intel Pentium / Celeron: Tieto čipy, ktoré sú bežné v prenosných počítačoch do 500 Eur, ponúkajú najnižší výkon, ale postačia ak je vašou hlavnou úlohou surfovanie na webe a ľahká úprava dokumentov. Ak môžete zaplatiť viac Core i3 alebo i5 je podstatne lepšia voľba.

Intel Xeon: Mimoriadne výkonné a drahé procesory pre veľké mobilné pracovné stanice. Ak vykonávate profesionálne inžinierstvo, 3D modelovanie alebo úpravy videa, možno budete chcieť používať Xeon, ale nebudete mať dobrú výdrž batérie ani ľahký prenosný počítač

RAM: Niektoré notebooky majú iba 4 GB pamäte RAM. V extrémnom prípade sa stále môˇyme stretnúť so zariadeniami s 2 GB RAM. Takéto zariadenia sú nevhodné na akúkoľvek produktívnu činnosť. V ideálnom prípade by ste chceli aspoň 8 GB alebo 16 GB, ak môžete minúť o niečo viac. Pre väčšinu ľudí je hodnota 32 GB RAM zbytočne veľa.

Úložisko údajov - pevný disk: Výkon disku určuje celkovú odozvu systému. Určite zvoľte systém s diskom SSD namiesto mechanického HDD disku. Rozdiel v rýchlosti je neporovnateľný a bude mať najväčší vplyv na vašu prácu so zariadením. Medzi diskami SSD ponúkajú novšie jednotky PCIe x4 (NVME) trojnásobnú rýchlosť ako tradičné disky SATA SSD. Notebooky s cenou nižšou ako 250 Eur používajú pamäť eMMC, ktorá ale nie rýchlejšia ako mechanický pevný disk.

Displej: Čím viac zobrazovacích bodov máte, tým viac obsahu sa zmestí na obrazovku a tým ostrejší bude. V lacnćh notebookoch nájdeme rozlíšenie 1366 x 768. Lepšia voľba je panel s rozlíšením 1920 x 1080, ktorý sa tiež označuje FullHD alebo 1080p. Notebooky vyššej kategórie majú obrazovky s rozlíšením 2560 x 1600, 3200 x 1800 alebo dokonca 3840 x 2160, ktoré majú ostrejší obraz, ale spotrebúvajú viac energie a znižujú tak výdrž batérie.

Dotykový displej: Ak kupujete bežný notebook, a nie 2 v 1, nebudete mať z dotykovej obrazovky väčší úžitok a získate väčšiu výdrž batérie. Notebooky 2 v 1 sa štandardne dodávajú s dotykovou obrazovkou. Ak stále chcete dotykovú obrazovku, pozrite si ponuku vybranćh notebookov s dotykovou obrazovkou na alza.sk.

Grafický čip: Ak nehráte počítačové hry, nevytvárate 3D objekty ani nevykonávate úpravy videa vo vysokom rozlíšení, bude integrovaný grafický čip (ten, ktorý zdieľa systémovú pamäť) postačujúci. Ak však máte niektorú z vyššie uvedených potrieb, je nevyhnutný samostatný grafický procesor od spoločností AMD alebo Nvidia. Podobne ako v prípade CPU, aj tu existujú slabšie a výkonnejšie grafické čipy. Základné herné systémy majú dnes Nvidia GTX 1050, zatiaľ čo modely strednej triedy majú modely GTX 1050 Ti alebo GTX 1060, či GTX 1660 Ti a špičkové modely majú RTX 2070 alebo 2080. Nvidia udržuje zoznam svojich grafických čipov od najnižšej po najvyššiu úroveň, rovnako ako AMD.

Porty: Aj keď neprítomnosť niektorých portov zvyčajne nie je pri výbere prenosného počítača prekážka, je užitočné ak môžete príslušenstvo pripojiť priamo do notebooku a nepotrebujete k tomu adaptér. Väčšina bežných prenosných počítačov bude mať porty USB 3.0 a výstup HDMI pre video. Rastúci počet prenosných počítačov však používa porty USB Type-C alebo Thunderbolt 3, ktoré sú kompatibilné s USB Type-C. Získanie typu C je definitívne plus, pretože ho môžete použiť na pripojenie k univerzálnym nabíjačkám a dokovacím staniciam. Medzi ďalšie užitočné pripojenia patria sloty na karty SD, konektory pre slúchadlá a porty Ethernet na káblové pripojenie k dátovej sieti, či internetu.

Nešetrite na batérii

Ak kupujete veľký, objemný notebook, ktorý budete používať iba na stole v blízkosti zásuvky, nemusíte sa starať o výdrž batérie. Ak však plánujete prenosný počítač používať v teréne, rôznych miestnostiach doma alebo v práci, budete chcieť výdrž aspoň 7 hodín.

Pamätajte na značku

Notebook je len taký dobrý ako spoločnosť, ktorá ho vyrobila. Presná a včasná technická podpora, pomer cena/výkon/dizajn. Obľúbené sú hlavne spoločnosti Apple, Razer, Dell, Lenovo, Microsoft, ASUS, MSI a Acer.

Výber založený na vašom rozpočte

Dnes si môžete kúpiť funkčný prenosný počítač za cenu nižšiu ako 200 Eur, ale ak si priplatíte, získate systém s lepšou kvalitou, vyšším výkonom a lepším zobrazením. Tu je prehľad, čo získate za svoje peniaze.

150 - 200 Eur: Najlacnejšie notebooky majú minimálny ukladací priestor a najpomalšie procesory. Používajte ich iba ako sekundárne počítače alebo ich dávajte deťom.

350 až 600 Eur: Za menej ako 600 Eur môžete získať notebook s procesorom Intel Core i3, i5 alebo AMD Ryzen 3. Notebookom s procesormi Intel Atom, Celeron a Pentium alebo AMD A6 a A9 sa radšej vyhnite. Dalej dostanete 4 až 8 GB pamäte RAM a mechanický disk s kapacitou 500 GB. Asi polka notebookov má disk SSD s kapacitou 128 až 256 GB, displej s FullHD rozlíšením a dobrú výdrž batérie.

600 až 900 Eur: Keď sa dostanete nad 600 Eur, začnete vidieť viac prémiových modelov, ktoré budú mať kovové telo, lepšie chladenie a samozrejme lepšie parametre. Výrobcovia ponúknu modely s väčšou kapacitou disku SSD, pamäte RAM a o niečo výkonnejší procesor.

Nad 900 Eur: Pri tomto cenovom rozpätí očakávajte ľahšie počítače, výkonnejšie alebo oboje. Objavujú sa obrazovky s vyšším rozlíšením, rýchlejšie procesory a samostatné grafické karty. S najväčšou výdržou a najnižšou váhou tu máme ultraprenosné počítač, napríklad Apple MacBook Air a Dell XPS 13. Herné systémy vyššej triedy od spoločnosti ASUS, MSI a Acer a mobilné pracovné stanice od spoločnosti Microsoft alebo HP. Tu však cena rýchlo stúpa od 1500 Eur a vyššie.

Pozrieť vybrané modely
s minimálnou špecifikáciou na alza.sk